Font Size

SCREEN

Cpanel

o lezení a cestování

Wetterhorn

  WetterhornWetterhorn

  termín: 18. - 19.7.2013

  výška: 3692 m.n.m.

  aneb když už se mi podaří někam vyjet, proč se o to nepodělit s ostatními... :)

  Prvních 14 dní v červenci se mi podařilo strávit na dovolené ve Švýcarském Grindelwaldu. Plán že za mnou dorazí horolezecká posila bohužel ztroskotal, ale když už jsem s sebou táhnul výbavu přesvědčil jsem ženu ať to se mnou zkusí alespoň na nějaký ten lehčí kopec, ať taky pozná co na tom pořád mám. Volba padla na Wetterhorn (3692 m.n.m.), který není úplně choďák, ale nic težkého to (údajně) být také nemělo. Ve čtvtek večer odevzdáváme děti do úschovy rodičů, fasujeme svačinu a hurá nahoru.

Výchozí místo:

Grindelwald - parkoviště u hotelu Wetterhorn (1230 m.n.m.). V roce 2013 parkovné 6 CHF na 2 dny.

Přístup k chatě Glecksteinhütte:

Od hotelu nás čeká1087 metrů převýšení, cca 3 - 4 hodiny. Cesta je od parkoviště značená a vede nejprve severovýchodně pod stěnu Ischpfad a poté překrásnou horskou cestou v této stěně směrem na jih ke stanici lanovky Engi. Zanedlouho dojdeme k horní stanici této dnes již zrušené lanovky. Zajímavostí je, že se jedná o první lanovku svého druhu v Evropě, postavenou v roce 1905. Původní plán počítal s protažením lanovky až na vrchol Wetterhornu, díky poválečné hospodářské krizi z něj bohužel (dík) sešlo. K lanovce se dá těch pár metrů sejít, a je u ní schována i geocache Bergstation Enge. Další pokračování cesty nabízí úžasné výhledy do údolí ledovce Oberer Grindelwald Gletscher a na protejší vrcholy Mattenberg, překrásný Schreckhorn a po nastoupání dostatečného počtu metrů i Eiger s Monchem. Cestou také počítejte s menším osvěžením, víc ale neprozradím abych Vás neochudil o zážitek. V poslední části cesty je nutné sbíráme cca 500 výškových metrů v nudných serpentinách. U chaty nás čeká milé přivítání od stáda místních (skoro) ochočených kozorohů. Je to zážitek, zvlášť když si nejste úplně jistí jestli ty svoje rohy nevyzkouší i na vaší maličkost. (Já chystám foťák, Lůca hůlky aby je měla případně čím majznout).

Chata je perkfektně vybavená, info o cenách a rezervaci najdete zde: Glecksteinhütte. Co na stránkách chaty chybí je informace o ceně sprchy - 3 CHF,  a pokud chcete jenom snídani a ne polopenzi zaplatíte 12 CHF. Ačkoli je v ceníku uvedená sleva pouze pro členy SAC, chatař se mě sám zeptal a dal stejnou slevu i pro Alpenverein. Snídaně na chatě se podává ve 3 hodiny ráno, nebo mezi 7 - 8. Pro výstup na Wetterhorn vřele doporučuji posnídat ve 3 a vyrazit co nejříve.

Výstup na Wetterhorn:

Vyrážíme kolem 4 a slepě následujeme blikající čelovky těch co vyrazili o pár minut dříve. Kamenitá cesta nás zavede k začátku krátkého ledovce Chrinnengletscher. Ledovec přecházíme a uhybáme vpravo směrem k výraznému hřebeni. Tady začíná první "lezení" tak za 2 UIAA. Proplétáme se mezi žulovými skalními bloky směrem vzhůru. Zanedlouho se začne charakter skály měnit, místo pevné žuly se objeví lámavá břidlice. V tuto chvíli je nevyšší čast otočit ostře doprava a natraverzovat na hřeben Willsgratli (místo je v mapě označené vykřičníkem). To že traverzujete na správném místě poznáte podle 2 jistících tyčí (nebo spíš tyček) na obou stranách potoka který tyto dva hřebeny rozděluje. Ve finále by jste měli být na Willsgratli v místě, kde je jedna jistící tyč, a dál směrem k vrcholu 2 slaňovací borháky. Pokud jste to trefli gratuluji, pokud ne čeká na vás čím dál strmější vedlejší hřeben v čím dál horší skále (břidlice co drží na místě jen silou vůle). Já to bohužel s drahou polovičkou netrefil, ztratili jsme 3 hodiny snahou dostat se přes tento marast k hřebeni Willsgrati. Povedlo se nám to v půlce normální cesty po Willsgrati, a cestou jsme se tak vybáli že jsem musel zbytek výstupu po hřebeni ženu jistit. Pro otrlejší to není nutné, hřeben je tak za 3 UIAA, ale pokud chcete, je rozhodně za co jistit - stačí jedna smyce a hrotů na hřebeni najdete dost a dost. Před koncem hřebenu je opět nutné vytraverzovat vpravo do sedla Wettersatler a po hřebínku (v tuto dobu byl pod sněhem) pokračovat nahoru. Poslední úsek je cca 7 lanových délek po břidlici, odhaduji tak za 2 UIAA, jištěných tyčemi. Pak už najednou není kam lézt a jste na vrcholu. Říká se, že z Wetterhornu jsou nejkrásnější rozhledy ze všech vrcholů Alp. Jestli je to pravda nevím, dorazili jsme až ve 2 hodiny odpoledne (bloudění a jištění nás zdrželo) a vzdálenější kopce už byly všechny v mracích. Rozhled však přesto stál za to, a alespoň jižní blízké vrcholy Eigeru, Monchu a Schreckhornu se topily ve slunečním jasu.

Dolů jsme sestoupily stejnou trasou a po krátkém odpočinku na chatě vyrazili zpět k hotelu Wetterhorn.

Časový plán vs. skutečnost:

  • Přístup na chatu 3 - 4 hodiny, nám trval 3 hodiny
  • Výstup: 4? - 8 hodin, s blouděním 10 hodin
  • Sestup k chatě: 4 hodiny, to jsme dodržely
  • Sestup k hotelu: 2 - 3 hodiny, to jsme také zvládli

Celkem jsme výstupem a návratem strávili 17 a půl hodiny (přestávky). Došli jsme dost zmordovaní, ale stálo to za to!

Výbava:

Stačí úplný základ, mačky + cepín, přílba, úvaz, pár karabin a smycí na zajištění. Bohatě stačí 30m lano, tahat s sebou 60 jako jsme to udělali my je zbytečný luxus a při x-tém přemotávání jsem jí měl plné zuby.

Mapové podklady:

Jungfrau Region 1:25 000

 

Fotoreport jsem tentokrát uložil na Zoneramu, najdete ho pod tímto odkazem

 

Přidat komentář