Font Size

SCREEN

Cpanel

o IT

bootovací USB disk

Malý tip jak udělat universální bootovací USB disk s podporou sítě a NTFS

Nedávno jsem se v práci dostal před problém jak vytvořit univerzální bootovací CD s podporou síťového připojení pro klonování PC z image uložených na serveru pomocí Ghost Solution Suite 2.0. Od toho byl už jen malý krůček k požadavku aby šlo bootovat i z USB disku. Pak goolge a pár hodin času strávených testováním vyplodilo následující řešení:

Bootovací disk s podporou síťového připojení:

Odzkoušel jsem několik možností, počínaje Windows Vista / XP PE, Hiren's boot CD, Bart's PE. Funguje to pěkně, nicméně se jedná o řešení postavených na Windows PE což je samo o sobě dost "masivní" prostředí, nabootování trvalo od 3-5 minut. Požadavek na rychlé nabootování tedy nebyl splněn. Nakonec jsem narazil na Universal TCP/IP Network Bootdisk, což je prostředí postavené na DOSu které podporuje 94 různých síťových karet a celé se vejde na jednu 1.44MB disketu. Vytvoření bootovacího CD podle návodů na výše uvedené stránce není žádný problém. Lze přidat i další drivery síťové karty podle potřeby.

Vytvoření bootovacího USB disku:
  • Nejprve si stáhněte aplikaci HP USB Disk Storage Format Tool (pan Google poradí kde).
  • Dále si musíte vytvořit MS-DOS Statup disk. Já jsem to udělal tak že jsem na svém PC s Win XP SP2 normálně zformátoval disketu s parametrem "Create an MS-DOS Startup disk".
  • Poté spustíte HP USB Disk Storage Format Tool, vyberete USB Disk který chcete zformátovat jako bootovací a zadáte cestu k vytvořenému MS-DOS Startup disku (v mém případě A:).
  • V dalším kroku spustíte dávkový soubor MakeDisk.bat z instalace TPC/IP Network Boot disk který zkopíruje potřebné soubory na USB disk.
  • Posledním krokem je editace výsledného USB disku (přidat podporu SATA CD-ROM, zkopírovat další aplikace a případně upravit autoexec.bat a další dávkové soubory tak aby dělaly to co potřebujete)

Podpora SATA Native IDE CD/DVD-ROM:

Pokud potřebujete podporu pro SATA CD-ROM mechaniky, je možné následovně upravit TPC/IP Network Boot disk. Stáhněte GCDROM driver z www.Hiren.info a rozbalte obsah souboru FILES.UHA (z TCP/IP Network Boot disk) pomocí příkazu unuharcd.exe x -y+ -t.\Files_Uh\ files.uha. Poté je nutné zkopírovat tento driver do adresáře Files_Uh a upravit dávkový soubor který se stará o zavádění ovladače k mechanice CDROM.BAT (Taktéž v adresáři Files_Uh) následovně:

@echo off
echo . Loading Local CD/DVD-ROM Support on SATA Controller 0...
DEVLOAD /H gcdrom.sys /D:MSCD001 /C0 /UX
echo . Loading Local CD/DVD-ROM Support on SATA Controller 1...
DEVLOAD /H gcdrom.sys /D:MSCD002 /C1 /UX
echo . Loading Local CD/DVD-ROM Support on SATA Controller 2...
DEVLOAD /H gcdrom.sys /D:MSCD003 /C2 /UX
echo . Loading Local IDE CD-ROM Driver...
DEVLOAD /H qcdrom.sys /D:MSCD004 /UX
echo . Loading MSCDEX to assign %CDdrive% CD Drive letter
LH MSCDEX.EXE /D:MSCD001 /D:MSCD002 /D:MSCD003 /D:MSCD004 /L:%CDdrive%
echo.
echo *** NOTE: Errors will probably be shown - as every CD driver combination is loaded in the effort one will work! ***
echo.

až to budete mít hotové je nutné změněný adresář Files_Uh opět zabalit do jednoho souboru Files.uha pomocí příkazu uharcd.exe a -y+ -p- -r -m3 -ac+ .\cestaksouboru\files.uha FILES_UH\*.*

Problémy s pamětí:

Pokud potřebujete pod TCP/IP Network boot diskem spouštět další programy s vysokými nároky na pamět můžete přidat do config.sys následující řádky:

device=himem.sys
devicehigh=emm386.exe /ram

Komentáře   

-2 #1 Guest 2009-02-25 05:56
Kdyz jste se tak pekne rozepsal, pripomenu, ze unifikovanejsi system pro totez ma HP k FREE uziti rovnez, bez nutnosti zbytecnych SATA DOS driveru pro CD/DVD.
Napsal bych kde, pouziji vasi formulaci - "pan Google poradi kde".
Citovat

Přidat komentář